Gündem

İLÇEMİZDE TURİZM

16/03/2021 09:43
 İLÇEMİZDE TURİZM

                Yığılcanın Sesi Gazetesinin Değerli Okuyucuları, Kıymetli Dostlar, bu hafta yazımın başlığında gördüğünüz gibi konumuz ilçemizde turizm. Dinlenmek, eğlenmek, gezmek, görmek, bilgi ve görgüyü arttırmak maksadıyla  yurt  içi veya yurt dışında yapılan gezilere turizm denir. Bu gezilere katılanlara ise turist adı verilir. Turizm, yurt içi ve yurt dışı turizm olarak adlandırılır. İnsanların ülke içinde dinlenmek, eğlenmek, alışveriş etmek, gezip görmek maksadıyla sürekli yaşadıkları kentin dışına çıkmalarına yurt içi turizm denir.  Yukarıda saydığımız amaçlar için ülkeler arasında yapılan geziler yurt dışı turizimdir. Bu haftaki  yazımızın ana teması ise  "Cennet Yığılca" mızı turizm yönünden ele almak olacaktır.
            Bu hafta gazetemizdeki haberde de  gördüğünüz gibi 2021 yılı Düzce'de "Turizm Yılı" ilan edildi. Düzce Valiliği oluşturduğu çalışma grupları ve belirlediği rota çalışmaları ile bu konuda güzel çalışmalar yapacağının sinyalini verdi. Bunlar uzun zamandır yapılamayan Hasanlar Barajı Yelken ve Su Sporları Festivali ile Bal Festivali inşallah gerçekleşir. Turizm yılı içinde ilçemizdeki  mevcut tabelaların yenilenmesi eksikliklerin giderilmesi, turizm alanlarına yol yapılması, Geyikbeli (Yılançatı) Kanyonu'nda milli parklarla ilgili çalışmalar ve Sarıkaya Mağarası'ndaki peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemesi olduğunu öğrendik. Bu haberle ilgili  Turizm İl Müdürlüğü uzmanlarından aldığım bilgiye göre : Valimiz Cevdet ATAY'ın  Yığılca rotasında yapılması planlanan çalışmaları daha çok önemsediğini önce Sarıkaya Mağarası yolunun yapılacağını söylemiş. İnşallah planlandığı gibi söylenenler yapılır.Sarıkaya mağarası ile igili en çok emeği geçen hiç şüphesiz  Sarıkaya muhtarı Ercan YALÇIN. Ancak muhtar oldukça dertli. Ercan muhtar : ''Sarıkaya Mağarası için sürekli koşturuyorum. Gece gündüz demeden kızımla, ailemle  her saat mağaraya gelenlerin  hizmetinde çalışıyoruz. Sırf orası hizmet versin güzelleşsin diye  elimden geleni yaptım. Ancak son günlerde mağaranın çevresinde yer alan, çimento fabrikasının hammadde alanında, çevreye zarar verici yapılanlar, gözüm gibi baktığım bu milli servetimizin altına dinamit koyuyor. Bu alanda yapılan patlamalar mağaraya zarar vermeye başladı .çatlaklar meydana geldi,  derinlerde daha büyük hasarlar oluşmuş olabilir. Ben görünen çatlak ve hasarları ilgili daire başkanına, Düzce Şehircilik il Müdürülüğüne fotoğrafları ile  ilettim. Gazetede ve sosyal medyada haber yaptım. Bu mağara, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından '1. derecede sit alanı' olarak tescillenmiştir. Böyle olduğu halde çimento fabrikasının malzeme almak için mağaramıza zarar vermesinden endişe etmekteyim. Başta Kaymakamımız ve Valimizin konu ile ilgili gereğini yapmasını istiyorum. Lütfen sesimi duyun! '' diyor. "1.derece sit alanı" ilan edilen bu havzada inşallah ilgililer aklı selim olarak orta yolu bulurlar ve Batı Karadeniz'in en büyük mağarası Sarıkaya Mağarası 'na verilecek zararlara son verilir.                     
                      Düzce'den Yedigöller'e doğru  çıkın yola,
                     Hasanlar Barajı üzerinde  verin on dakika mola.
                     Kıvrım kıvrım  akan Melen boyundan giderek,                          
                     Geleceksiniz  bir müddet  sonra yeşil Yığılca'ya.

           Değerli Okurlar, turizmle ilgili Sarıkaya Mağarası dışındaki diğer alanlarımızı Hasanlar Barajı'ndan başlayarak ele aldığımızda en büyük sorun olan yolumuzun bir bölümü yapıldı. İnşallah devamı ve viyadükleri de yapılır. Barajın çevresine alt yapı olarak belirli yerlere çeşme, tuvalet,mescit ve araç park yerleri yapılmalı ; mesire yerleri oluşturulmalı,öncelikle güvenlik problemi çözülmelidir. Tabelalar takılmalı en önemlisi iyi bir tanıtım yapılmalıdır. Öncelikle turizmle ilgili en önemli yönlendirici örgüt olan TÜRSAP 'ın ilçemize bakışını düzeltmek lazım. Burada bir anımı anlatmak istiyorum. Dört yıl önce Düzce il merkezinde Vali Bey'in başkanlığındaki bir turizm toplantısına Kaymakamlık temsilcisi olarak belediyeden Sercan TEMİZEL  ile gittik. Orada Türsap temsilcileri turistleri Bolu üzerinden Yedigöller'e nasıl yönlendirdiklerini ballandırarak anlatınca ben söz alarak Bolu ayrı bir il. Biz Düzceliyiz neden böyle yapıyorsunuz? Yedigöller Yığılca'dan daha yakın hem Düzce'ye bağlı değil mi, diye serzenişte bulunduğumda Bolu belediye başkanı daha çok yardımcı oluyor, siz Yığılca'da bizimle ilgilenmiyorsunuz dediler. Oldukça sinirlenip toplantıyı terk etmiştim. Bence önce gerekli tanıtım yapılmalı, alt yapı eksikleri giderilmeli, turizimle ilgili paydaşları tanıyıp harekete geçirmeliyiz. Halkımızın turizmin getirisini öğrenmesi lazım. Turizm, bacasız fabrikadır. İlçemize gelen bir turistin tekrar gelmesi veya memleketine dönüp arkadaşlarına çok iyi anlatması onlara da tavsiye etmesi için biz vatandaşların onlara karşı güler yüzlü, iyiliksever, temiz, hoşgörülü olması gerekir  İlçe merkezinde günübirlik gelenlerin dinlenip mola vereceği yerler dizayn edilmelidir. Turizm yolu, barış ve kalkınma yoludur. Turist, ziyaret ettiği bir ülkeyi bir yöreyi her yönüyle tanımak ister. Orada yaşayanların törelerini, göreneklerini, yaşamlarını bilmek ister. Bu da insanlar arasında sevgi, arkadaşlık, dostluk bağlarının gelişmesini sağlar. Turizm, insanları kaynaştıran en güçlü sevgi bağıdır.  Aslında turizm ekonomik bir yarar sağladığı için değil, insanlar arasında dostluk köprülerinin kurulması için de gereklidir. Tanıtım ve rehberlikle ilgili broşürler hazırlanmalı,İlçe merkezinde Harmantepe de satış noktaları oluşturulmalıdır. Okullarımızda öğrencilerimizin HEM kurslarında kursiyerlerin ürünleri,yöresel el sanatları eserlerimiz, findığımız,ballarımız vb. ürünlerimiz buralarda sergilenmeli ve satılmalıdır. Harmantepe'deki mevcut yapının olduğu yere kamp yapmaya uygun alt yapı eksikliğinin giderilmesi hatta Göknarlık Mesire Alanı'nın milli park alanı haline getirilmesi gerekir. Buralara özel sektör tarafından yapılacak yüzme havuzlu bir otel ilçemizin çehresini değiştirecektir.Turizm hizmetle gelişir, sevgi ile büyür.
   Eğlenmek dinlenmenin bir çeşidi de  zamanı iyi güzel ve hoş geçirmektir. Eğlence yerlerinin temiz, güvenli, ucuz ve güzel olması turistin o yerde uzun süre kalmasını sağlar.Kırsal kesimde turistlerin barınma yemek ve ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yapılabilir. Bazı yerlerde ve yörelerde yaygınlaşmaya başlayan EKO Turizm için planlamalar yapılabilir.
            Değerli Okuyucular, 15-22 Nisan tarihleri ülkemizde Turizm haftası. Bu yazımda ilçemizde turizmle ilgili  kendi fikirlerimi yazdım. Nasip olursa Turizm haftasında devamını yazacağım. Yorumlarınızı yazarak fikirlerinizi beyan ederseniz bir sonraki turizm yazısında bunları dile getireceğim. Hasanlar Barajı,  Sarıkaya Mağarası, Saklıkent Şelalesi, Yoğunpelit Şelalesi, Geyikbeli (Yılançatı )Kanyonu , Paşabükü ve Kavuktaş ,Gürgenli Düz , Çanak Tarla, Kocameşe , Bacaklı (Uzun Kız)Tepesi, Balköy vb.turizm alanlarımızla ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Okuyucularımız yazılarımın uzun olduğunu beyan ettikleri için bu haftalık burada size veda etmek istiyorum.         
           Turizm hizmetle gelişir, sevgi ile büyür.
           Yurdumuzdan, ilçemizden hoşnut ayrılan her turist bizim yeni bir dostumuzdur. 
            Şimdilik hoşça kalın, dostça kalın. 

  2537 kez okundu.

  4 yorum yapılmış

  • Ersin ılğın 16/03/2021 13:06

   Sayın hocam fikirleriniz çok güzel, elinize sağlık gerçekten bu yazdıklarınız hayata geçerse çok güzel olur,
  • Ali Kara 16/03/2021 13:29

   Yazınızı zevkle okuyorum, ilçe turizmine gösterdiğiniz çaba için ayrıca teşekkür ederim. Hepimiz bunun için çaba göstermeliyiz. İzmit Kent konseyi başkanını Yığılcaya grupla gelme daveti yaptım fakat Hastalık girdi ve gelemediler. Yazın Kültür veTurizm Bakanlığı genel md yardımcısı gelecek ve Sarıkaya mağarasından başlayıp tüm gezilip görülmesi yerler gösterilecek bu arada sorunlar anlatılacak. İlçe turizminin gelişmesi için elemden gelen katkıyı y
  • Hüseyin topoz 16/03/2021 14:27

   Yüreğine kalemine sağlık hocam. YOĞUNPELİT KÖYÜ kızılgöğüs kayalıklarını da bir gezseniz ve dikkate değer bulursanız oradan da söz etseniz.
  • Veli Vergili16/03/2021 19:42

   Değerli dostlar,görüş ve önerilerinizi turizm haftasındaki yazımda değerlendireceğim.Yigilca hepimizin ana yurdu.Herkes üzerine düşeni yapmalı.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.