Gündem

İÇİ DATA, DIŞI ERDEMİR

13/10/2020 12:30

Geçtiğimiz hafta “Bu Ocak Kimin!” başlığı ile gündeme taşıdığımız Yağcılar köyü üzerinde bulunan taş ocağı ile ilgili yetkililerden henüz açıklama gelmedi.

İÇİ DATA, DIŞI ERDEMİR

      2007 yılından bu yana Yığılca'da faaliyet gösteren taş ocağının işletmesinin saha içerisi sorumluluğun Data Madenciliğe ait olduğu saha dışında uygulanacak faaliyetlerin ise Erdemir'e ait olduğu öğrenildi.
   Edinilen bilgilere göre; Geçtiğimiz hafta yapılan haberlerin ardından yetkililer harekete geçti. Yapılan çalışmalar ile ilgili henüz resmi açıklama yapılmazken, yetkililerin gerek saha içerisinde gerekse saha dışında çalışma başlatacakları belirtildi.
  Saklıkent şelalesi güzergahında bulunan taş ocağı ile ilgili olarak Çed raporlarında belirtilen hususların bir kısmını geçtiğimiz hafta gündeme taşıdık.
  Oluşturulacak olan Atık toplama sahasına gitmesi gereken ocakta bulunan katı ve sıvı atıklar ormana dökülüyor. Ocak sahası dışındamıdır içindemir bilinmez ama saha çevresine bakıldığında sahada bulunan atıkların ormana atıldığı görülmekte. Ormanlık alanda bulunan atık malzemelerin doğaya ve bitki örtüsüne zarar verdiği görülüyor. Raporda belirtildiğine göre; dere yataklarına koruma bandı oluşturulacağı, akar su yataklarına faaliyetten kaynaklı oluşabilecek malzeme akışının engellemesi için tüm tedbirlerin alınacağı, öte yandan dere yataklarına düşmesi muhtemel taş yuvarlanmaları ve malzeme akışı içinde koruma bandı yapılacağı belirtiliyor.  
  Ocak yolu güzergahında bulunan ortaöğretim okulu bölgesinde yaya geçidinin olmaması can güvenliği riskini oluşturuyor. Okulların açılması ile birlikte Çed raporunda yapılacağı belirtilen bir bekçinin bekleyip beklemeyeceği merak ediliyor.  
  Köy içerisinde set oluşturulmaması olası bir faciaya davetiye çıkarıyor. Ocak yolunda kamyonlara bulaşan çamurun ise ilçe merkezine kadar geldiği görülmekte. Ayrıca Saklıkent şelalesi üzerindeki ormanlık alanın yanı sıra fındık bahçelerindeki verimin azalması köylülerin tepkisine neden oluyor.  Yağcılar köyü vatandaşlarından bazıları, “Ocak yolunun bu bölgeden geçmesi bahçelerimize zarar veriyor. Köy içerisinde set oluşturulmadı. Okula giden çocuklarımız var. Okulların açılması ile birlikte evden okula gidene kadar risk içinde. Bölgede yaya geçidi yok. Sabah erken saatlerden itibaren nakliye başlıyor. Meydana gelen tozun yanı sıra seste cabası. Ocağın içini göremiyoruz ama dışı toz çamur içinde. Kurak havada iki aracın arka arkaya gitmesi mümkün değil. Bırakın tarlaların zarar görmesini tozdan önümüzü göremiyoruz. Evlerimizin balkonlarına çıkmayı bırakın camlarını açamıyoruz” dediler.   
  Atık sular nereye gidiyor?
  Çed raporunda belirtilen “faaliyet esnasında oluşacak sıvı atıklar, proje alanı içerisinde veya çevresinde bulunan kuru ve mevsimsel akış gösteren dere yataklarına asla deşarj edilmeyecektir” ibaresine uyuluyor mu? Ayrıca aynı raporda belirtilen, “Çay, dere yataklarına ve çevredeki tarım arazilerine, mera alanlarına, gerek inşaat aşamasında gerekse faaliyet aşamasında proje gereği oluşabilecek, kimyasal atık ve emisyonlar, toz, katı ve sıvı atık, atık su, evsel atıklar ve diğer kirletici malzemelerin karışmaması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. ÇED raporu içerisinde atıklarla ilgili olarak gerekli önlem ve taahhütlere riayet edildiği sürece oluşacak tüm atıkların etki alanı proje alanı ile sınırlı kalacaktır. Patlatma çalışmaları ve nakliye sırasında zemin sürekli nemli tutulacak olup toz emisyonlarının çay ve dere yatakları ile çevre tarım arazilerine ve mera alanlarına zarar vermesi engellenecektir” ibaresine uyuluyor mu?... Devamı haftaya

  5311 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.