Gündem

Bu ocak kimin!

06/10/2020 10:44

Yığılca'da 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren taş ocağı doğaya ve insan sağlığına zarar veriyor.

Bu ocak kimin!

  Yağcılar köyü üzerinde bulunan, ruhsatı Ereğli Demir Çelik fabrikalarına ait olmasına rağmen taşeron sistemi ile farklı firmalara işletmesi verilen bu ocağın Erdemir'e ait olduğunu çoğu kişi bilmiyor.  Ocak girişlerinde Erdemir'in üretim tesisi olduğunu belirten hiçbir tabela olmaması da dikkatten kaçmıyor.

  Yığılca'da Ereğli Demir Çelik fabrikasına ham madde sağlayan ocakta yapılan çalışmalar doğaya zarar veriyor. Ocak yolunun dere yataklarından geçmesi halk sağlığı açısından büyük tehlike oluşturuyor.

   Özellikle ocak yolunda bulunan dere yatakları kireç taşları ve molozlarla dolduruluyor. Derelere akan kireç taşları canlılara zarar veriyor. Ocak yolundan geçen derede hiçbir şekilde canlı bulunmuyor. Aynı zamanda Hasanlar barajını besleyen ve İstanbul'un içme suyu olarak kullandığı büyük melen çayına dökülen  kireç taşları ve tozu ile su zehirleniyor. Mesire yeri olarak ilan edilen Saklıkent şelalesine kuş uçuşu mesafesi yaklaşık 1 kilometre olması ve şelale yolunun aynı zamanda kamyonların kullanması nedeni ile oluşturmuş olduğu toz ve gürültüden dolayı ziyaretçiler tercih etmiyor. Bu durum ilçe turizmi açısından büyük bir kayıp oluşturuyor.

  Vatandaşlar devlet yetkililerinin konuya müdahale etmesini gerektiğini belirterek, “Yağmur yağdığında bozulan yolları yapmaya çalışıyorlar ancak dere yataklarını ocakta bulunan kireç taşları ile dolduruluyor. Kaldı ki ocakta kullanılmayan toprak ve moloz yığınları ormana atıldığından ağaçlar ve bitki  ve örtüsü de zarar görüyor.  Kireç taşları derelerde yaşayan canlılara zarar veriyor. Kontrol edildiğinde bu derelerde hiçbir canlı türüne rastlanmayacaktır” dediler.

  Derelere yapılan dolgular aşırı yağan yağmurlar ile birlikte ileride oluşabilecek sel ve su baskınlarına karşı çevrede bulunan köyleri de tedirgin ediyor. 

  • Çed raporundaki sözler yerine geldi mi?

  Çed raporunun alınması için yapılan toplantılarda ocağın alt kısmında bulunan fındık bahçelerinin zarar görmeyeceği çevrelerine set oluşturulacağı beyan edilmişti. Ancak bahçe kenarlarında set oluşturulmadı.  Toz, çamur ve bozuk olan yollar ile ilgili verilen sözlerin yerine getirilmediğini gösteren köylüler köy içine “DATA YAPACAN YOL 500 METRE, MAHALLE TOZ ÇAMUR İÇİNDE” yazılı tabela asarak cevap verdi.

  • Geçtiğimiz aylarda köy içerisine dökülen asfaltı kim döktü?

  Çed raporunda Erdemir'in verdiği asfalt sözü uzun bir süre yerine getirilmemişti. Köy içerisine dökülen asfaltı, Erdemir'in Çed taahhüdü olmasına rağmen Özel İdarenin yapması akıllara soru işareti getirdi.

  • Araç geçiş ücretleri neden tahsil edilmiyor?

  2008 yılında Yığılca Belediyesince meclis kararına bağlanan ve protokol imzalanan kamyon geçiş ücretleri  neden tahsil edilmiyor. Son meclis kararınca araç başı 9,00 TL olarak karara bağlanan geçiş ücretlerinin tahsil edilmemesi Yığılca Belediyesini zarara uğratıyor.

  • Yığılca'ya minnet borcu yok mu?

  Erdemir'in Ereğli'de ki bir çok sosyal projesi bilinmekte. Kaldı ki geçtiğimiz aylarda aynı konu için Ereğli Belediyesince yaşamış olduğu “imar cezası” adı altında milyonluk ceza kesildiği haberlere konu oldu. 12 yıldır Erdemir'in ham madde ihtiyacını karşıladığı Yığılca ilçesinde hiçbir sosyal projesi olmaması vatandaşlar tarafından tepkilere neden oluyor.  Vatandaşlar, “tozunu, gürültüsünü biz çekiyoruz ama sosyal projeler metropollere yapılıyor” ifadelerine yer verdiler.

  • Halkın katılım toplantısı neden Yığılca'da duyurulmadı

  Çed raporu yönetmeliğince yapılması zorunlu olan halkın katılım toplantısı duyurusunun Yığılca dışında yapılması katılım oranının düşürülmesine neden oldu.  Vatandaşlar yapılan toplantıdan haberlerinin olmadığını belirterek, Raporun alınması için yapılacak olan halk bilgilendirme toplantısının ilçede faaliyet gösteren gazetede yapılmaması ile halkın katılımının sınırlı sayıda kalmasına neden olduğunu belirttiler. Devamı haftaya…

  5013 kez okundu.

  3 yorum yapılmış

  • MAĞDUR06/10/2020 15:04

   Yağcılar köyünde yaşıyorum elinize sağlık güzel haber. yıllardır isyan ettik tozdan dumandan biri çıkıp en son bizi gördü sağolun varolun
     (Toplam 4 oy kullanıldı.)
  • Hüseyin06/10/2020 15:07

   arkadaşım çok eksik yazmışsınız nerde bizim açıklamalarımız onlarada yer verin kimden korkuyorsunuz
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  • Köylü06/10/2020 16:46

   Ocak üç beş kişiyi iş vaadiyle ümitlendiriyor kendilerinden başka kimseye hayır yok atık malzemelerini sağa sola atmaktan baska biiş yapmıolar
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.