Gündem

Yığılca'da, arıcılara destek

28/08/2020 14:53

Yığılca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Varroa Jacopsoni Akarı İle Mücadele projesi hazırlandı.

Yığılca'da, arıcılara destek

      Proje ile arıcılık faaliyetleri yürüten üreticilere Varroa Jacopsoni Akarına karşın etkin ve etkili ilaç kullanmaları yönünde bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Proje kapsamında 75 üreticiye 5000 adet arılı kovanda kullanılmak üzere 7040 adet Flumethrin etken maddeli Bayvarol şerit dağıtımı gerçekleştirildi. 
  Konu ile ilgili Yığılca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. 
  “Varroa akarları; kovanlarda larva, pupa ve erginler ile beslendiğinden yavru arıların gelişmesini engelleme, kovan içerisinde erkek arı sayısında belirgin bir azalmaya, işçi arılarda yavru bakımının gerilemesine ve zayıf düşen kolonilerin yağmalanması neticesinde genel bir verim kaybına yol açmaktadır. 
  Proje kapsamında 75 üreticimize 5000 adet arılı kovanda kullanılmak üzere 7040 adet Flumethrin etken maddeli Bayvarol şerit dağıtımı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile proje ortakları olan Yığılca Arı ve Tarım Ürünleri üretim ve pazarlama kooperatifi, Yığılca Bal Üreticileri Birliği ve Yığılca Ziraat Odası teknik personelleri tarafından yapılarak kovanlarda kullanımı uygulamalı olarak üreticilerimize gösterilmiştir” denildi. 
  Proje ile ilgili olarak proje yürütücüsü ve aynı zamanda Yığılca İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bünyamin Ali yaptığı açıklamada, Söz konusu proje ile arıcılıkta verim kaybına sebep olan Varroa Akarına karşın etkin bir mücadele ve farkındalık çalışması başlattıklarını, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak her daim üreticilerimizin yanında, sahada yer alarak her türlü teknik bilgi ve desteği sağlacaklarını belirtti.

  11340 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.