Gündem

Göletler Balıklandırıldı

09/06/2020 17:13

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan proje kapsamında Düzce ve genelindeki göletler balıklandırıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metotlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” uygulanmakta.

Göletler Balıklandırıldı

       2020 yılı Balıklandırma programı çerçevesinde; Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Düzce  sınırları dâhilinde bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün hüküm ve tasarrufu altındaki baraj gölü, gölet ve yetiştiricilik amacıyla başvuru yapılan göletler dışında kalan, balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapıldı.
  Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek getirilen toplam 40.000 adet yavru sazan balığı (Cyprinus carpio) Düzce Merkez ve Kaynaşlı İlçesinde bulunan ve Bakanlıkça uygun görülen 4 adet göl ve gölete bırakıldı.
  Düzce Tarım ve Orman müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İlimiz su kaynaklarına 2008-2020 yılları arasında 405.000 adet sazan yavrusu bırakılmıştır. Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür” denildi. 
  İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK “Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca yürütülen balıklandırma programı kapsamında Müdürlüğümüzce her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları devam edecektir. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımıza ve özellikle olta balıkçılarımıza hayırlı olsun.” dedi.

  6278 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • Düzceli09/06/2020 20:39

   Salsanız nolacak hasanlar barajındaki balıkları katlettiniz kapakları açarak
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.