Gündem

Çiftçilerin gününü kutladılar

19/05/2020 15:04

14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü dolayısı ile Yığılca İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bünyamin Ali, İl Genel Meclisi Üyesi ve Ziraat odası başkanı  Hüseyin Yılgın ve  İl Genel Meclisi Üyesi Ramazan Muhterem Baltacı kutlama videosu yayımlayarak çiftçilerin gününü kutladılar.

Çiftçilerin gününü kutladılar

  İGM Üyesi Hüseyin Yılgın yaptığı konuşmada çiftçiler gününü kutlayarak, “üretimin her aşamasında aktif olarak durmadan çalışan tüm çiftçilerimizin dünya çiftçiler günü kutlu olsun. Tüm çiftçilerimizi içtenlikle alkışlıyorum” dedi.

  İGM üyesi Ramazan Muhterem Baltacı’da çiftçiler gününü kutlayarak , “Anadolu toprakları üzerinde yaşayan ve toprağa canlılık katan çiftçilerimizin 14 mayıs çiftçiler gününü kutluyor ve alkışlıyorum” dedi.

  Yığılca İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bünyamin Ali ise yaptığı açıklamada, “Kelime anlamı olarak tarım; bitki ve hayvan yetiştirme, bitkisel ve hayvansal ürün elde etme, bu ürünlerin nitelik ve niceliklerini iyileştirme, bunları saklama, işleme, değerlendirme ve pazarlama bilim ve sanatıdır.

  Başlıkta beyan ettiğimiz gibi İşimiz Tarım, derdimiz insandır. Bu minvalde yaptığımız iş üzerine fikir üretmek ve en doğrusunu seçip harekete geçmek vazgeçilmez tek gerçeğimiz.

  Bireysel veya kurumsal hatalarımız olmuş ve olacaktır. Yanlışlıklar, hatalar bizim tecrübelerimiz, doğrularımız azmimiz ve gayretimiz olacaktır.

  Bu artı ve eksilerimizle Çiftçilerimizin derdi ile hemhal olan üreticilerimizin yanında duran, bizler değerli üreticilerimizle beraber İnsan konusunun bir yanını teşkil etmekteyiz. Bu da sistemde hata ve kusur paylarını içermektedir.

  Bütün kusurları en samimi duygularla kendimizden bilip sineye çekiyoruz. Lakin gayrı kusur teşkil eden husus üzerine beyanımız hasıl olacaktır.

  Tarım sadece köy, kırsal, taşra, çiftçi, üretici, mühendis, veteriner özelinde ele almak yanlış olur.

  Tarım; bizim için bir yaşam, kara topraktan rengarenk sofralara uzanan bir yol, çatlamış ellerin-toprağa düşen terin şahitliğidir tarım... Tarım okul, tarım sanayi, tarım refah, tarım hayat, tarım insan...

  Tarım Ekonomik değer olarak ölçülebilen refah, ölçüye katılmayan hayat, yaşayan bir toprak ve toprağa düşen bir hayat...

  Ölçümünü yaptığınız, dekarına hesap kattığınız, üretim ve maliyet tablolarının astığınız hiç bir veride hayatın hesabını yapmadınız...

  Herkeste bir ekonomik vizyon, tarıma dayalı iktisadi düşünce mevcut.

  Bitkisel üretimden hayvansal üretime kadar tüm ekonomik verileri derleyip Tarıma dayalı ekonomi hakkında beyan ve görüşleride mevcut.

  Tüm bu iktisadi mevcudiyetler içerisinde olmayan ve hesaba katılmayan değer insan.

  Sizin hesaba katmadığınız bizim hikayesini yazdığımız, evine misafir olup çorbasına kaşık vurduğumuz, tarımın ve tarıma dayalı ekonominin ana unsuru olan Sizin için nasıl adlandırdığınızın önemi olmayan bizim için aziz bir İnsan.

  Hasılı kelam Tarım bazında yapılmış olan beyanlar ekonomik daralma, iktisadi küçülme, makro ve mikro verilerle yapılan eleştiriler sadece finansal bir değeri hesap etmektedir.

  Ve bu hesap kartlarının içinde bizi biz eden hiç bir değer, yargı, aidiyet, örf, adet, gelenek bulunmamaktadır. Finansal verilerden çıkarmış olduğunuz daralmalar, ekonomik küçülmeler, tüketip-bitmeler bir hayatı nasıl da es geçen hesaplar yaptığınızın beyanıdır.

  Tüm bu söylediklerimiz içerisinde düşündürmek istediğimiz tarımın sadece iktisadi ve/veya finansal bir durum olmadığını aslında bir insanın, bir hayatın, bir var oluşun, bir duruşun, en güzel hikayesinin yazılmaya başlandığı yer olduğudur. Saygılarımızla..!” ifadelerine yer verdi.

  6675 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.