Gündem

Halk Elinde Manda Islahı Projesi Toplantısı Yapıldı

23/10/2019 16:53

    Tarım ve Orman Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında; İlimizde yürütülmekte olan “Anadolu Mandasının Halk Elinde Islahı”  projesi için 2019 yılı proje yürütme kurulu toplantısı Düzce ve Kocaeli İl Müdürlükleri ve proje paydaşlarının katılımı ile  İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Halk Elinde Manda Islahı Projesi Toplantısı Yapıldı

  Toplantıya Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü V. Necdet ÇİÇEK, Bakanlık Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden Proje Koordinatörleri, Proje Liderleri, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü temsilcileri, Düzce ve Kocaeli İli Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanları ve proje sorumluları katıldı.

  İl Müdürü V. Necdet ÇİÇEK “Proje kapsamında mandaların verim özelliklerinin arttırılması, damızlıkçı işletmelerin kurulması ve manda ıslahı organizasyonunun sağlanması gibi çalışmalar yürütülmektedir. Proje faaliyetleri ile elde edilen veriler Manda Yıldızı isimli sisteme kayıt edilmektedir.” Dedi.

  Düzce Tarım ve Orman bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

  “İlimizde 2011 yılında sözleşmesi imzalanan ve 2012 yılından itibaren faaliyetlerine başlanan “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi” yürütülmektedir. Düzce İlinde 3.533 adet manda bulunmaktadır. Bakanlığımız tarafından yürütülmekte ve desteklenmekte olan proje kapsamında 2018 yılı için 91 yetiştiricinin 1.086 anaç mandası, 16 manda boğası ve 335 malak için toplam 1.003.700 TL proje katkı bedeli ödemesi gerçekleşmiştir. Proje başlangıcından itibaren verilen destek tutarı 6,5 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bakanlığımız 2018 yılı için Halk Elinde Manda Islahı Projesi kapsamında anaç manda başına 850 TL, manda boğası başına 850 TL ve malak başına 200 TL destek verilmiştir. 2019 yılı için proje çıktıları göz önüne alınarak yapılan teknik değerlendirmelerin ardından toplantı sona erdi.”

  3831 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.