Gündem

Yaklaşık 6 Bin Fidan Toprakla Buluşacak

17/10/2019 16:12

Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü 5.650 fidanı toprakla buluşturmaya hazırlanıyor. Orman Genel Müdürlüğünün 11 Milyon Fidan dikimi projesi kapsamında Yığılca'da da 5.650 fidan toprakla buluşacak. Melendere ve Karakaş bölgelerinde yapılacak fidan dikim törenine tüm Yığılca halkı davet edildi.

Yaklaşık 6 Bin Fidan Toprakla Buluşacak

       Yığılca Orman İşletme Müdürü Sefer Tüce, Müdür Yardımcısı Hülya Birtürk ve işletme şeflerinin yoğun çalışmalarının ardından fidan dikim sahaları belirlendi. Bu kapsamda Orhangazi köyünde dört ayrı nokta, Yeniyer köyü bir nokta, Redifler köyü bir nokta , Çiftlik köyü iki ayrı nokta olmak üzere toplamda 8 ayrı noktada, 6.92ha alanda 350 adet ceviz, 350 adet kestane, 4.750 adet ıhlamur ve 200 adet mazı olmak üzere toplam 5.650 adet fidan dikimi yapılacak. Dikim töreni 11 Kasım 2019 saat 11.11'de eş zamanlı olarak tüm Türkiye'de gerçekleşecek. Dikilen fidanların bakımını 3 yıl boyunca Yığılca Orman İşletme müdürlüğü yapacak. 3 yılın ardından dikilen ağaçlar köy tüzel kişiliğine getiri sağlayacak. Fidan dikim sahaları köy tüzel kişiliğine ait kalacak.

  Yığılca orman işletme müdürlüğü alan belirleme çalışmalarında büyük katkıları olan köy muhtarlarına desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini belirtti. 

  Konu ile ilgili Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları sonucu zarar gören alanların yeniden ağaçlandırılması konusunda vatandaşların taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak amacıyla etkinlik düzenleneceği bildirildi. Söz konusu etkinliğin 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirileceği belirtilerek şöyle denildi: "Öğrencilerden, askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine, kısaca 7 den 77'ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla 11 Kasım 2019 günü saat 11.11'de 81 ilimizde 2 bin 23 farklı lokasyonda aynı anda vereceğimiz startla 3 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız. 11 Kasım 2019 günü yaklaşık 1 milyon vatandaşımızın etkinliğe katılımı planlanmaktadır. Etkinlik, Orman Genel Müdürlüğü taşra birimlerinin koordinasyonunda yürütülecek olup çalışmaların, valilikler, il milli eğitim müdürlükleri, askeri birlikler, il sağlık müdürlükleri, il emniyet müdürlükleri, belediyeler ve köy muhtarlıkları ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır."

  4108 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.