Gündem

Sarıkaya Mağarası Zarar mı Görüyor!

04/10/2019 18:49

Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük mağarası olana Sarıkaya Mağarası, çevresinde bulunan maden ocağından dolayı zarar mı görüyor.

Sarıkaya Mağarası Zarar mı Görüyor!

  Konu ile ilgili Düzce İl Genel Meclisi toplantı salonunda Sarıkaya Mağarasına zarar verildiği yönünde önerge verildi.

  Meclis üyelerinin kabulü üzerine çevre ve sağlık komisyonu alanda incelemelerde bulundu.

  İl Genel Meclisinin raporunda şu ifadelere yer verildi.

  “İl Genel Meclisinin Eylül ayı toplantısı 4. Birleşiminde komisyonumuza havale edilen ilimiz Yığılca ilçesine bağlı Sarıkaya köyü içerisinde bulunan Sarıkaya Mağarasının mağara yakınında işletilmekte olan YD madenciliğe ait taş ocağındaki patlamalardan zarar görüp görmediği hususunda konunun araştırma ve inceleme yapılarak meclise bilgi verilmesi talebi üzerine komisyonumuz yerinde incelemeler yapmıştır.

  Yapılan incelemede, YD Madencilik tarafından işletilmekte olan maden (kalker ) ocağı sahası ile sarakaya mağarasının  kuş uçumu yaklaşık 900 m olduğu, mağara içerisinde tavan bölgesinde yer yer sarkıtların düştüğü, bazı sarkıtların uçlarının kırık olduğu, mağara içerisindeki duvar yüzeylerinde ve tavanında yer yer çatlakların bulunduğu görülmüştür.

  Yüzeysel olarak görülen bu çatlak, kırık ve düşmelerin maden sahasında yapılan patlatmalardan kaynaklı olup olamayacağı hususunda net bir kanaate varılamamış olup; konunun incelenmek üzere Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne de intikal ettirilerek araştırılmasının istenmesine ve bu kurumlardan gelecek detaylı rapor sonucunda meclis üyelerinin bilgisine sunulacağı komisyonumuzca uygun görülmüştür.

  Komisyonumuzun hazırlamış olduğu raporun Meclisimize sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

  Bilindiği gibi, Sarıkaya Mağarası, Düzce’nin Yığılca ilçesinin 5km.kuzeybatısında bulunan Sarıkaya Köyünün 1,5km.kuzeydoğusunda yer alır. Paloesen-alt eosen yaşlı kireç taşları içinde yarı yatay eğimli olarak gelişmiş, düden konumlu, yarı aktif fosil bir mağaradır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından I. Derecede Sit Alanı olarak tescillenmiştir.

  Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük mağarası olan Sarıkaya Mağarası, kireçtaşları ve kumtaşlarının kontağında kireçtaşlarının doğrultusu ve dağılımı yönünde eğimli olarak gelişmiştir. İki birimin dokunağında zayıf zondan giren su, bir yandan kireç taşlarını eritmiş, diğer yandan alttaki gevşek marn ve kumtaşlarını fiziksel olarak aşındırmıştır. Kireçtaşları ve kumtaşlarında derine doğru kazılma ile oluşan Sarıkaya Mağarası aynı zamanda bir su geçiş yoludur.

   Toplam uzunluğu 717 metre olan mağaranın ana galeri uzunluğu, 510mt. genişliği, 80mt. Boyu 75mt. Tavan yüksekliği 15-40 mt.’dir. Salonda iki gelişim dönemine ait fosil ve genç damlataş şekilleri bulunmaktadır. Salonun ortasında Aksu Çayından gelen derenin oluşturduğu küçük bir şelale ve ikinci evreye ait bir kanyon-vadi bulunmaktadır ve ilk oluştuğu bölümden 17mt. ve gittikçe artan bir derinliktedir. 

   Melen Çayı tarafından derince yarılmış plato karakterinde bir düzlüğün üzerinde düden konumunda bulunan mağara, yakın çevresinin yüzey sularını toplayarak Aksu Mağarası ile Melen Çayına boşaltır.

  4462 kez okundu.

  2 yorum yapılmış

  • FİKRET07/10/2019 08:24

   fazla gitmez 5-10 semneye bu güzelim mağara göçmeye başlar.iki adım ötesinde taşocağı daha faliyete yeni başladı
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • Zeynep08/10/2019 20:25

   Bu mağara muhteşem
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.