Gündem

Kapya biberler hasat aşamasına geldi

04/10/2019 18:48

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce "Tescilli Düzce Acıkasına Lezzet Katan Kapya Biber Çeşidi Yaygınlaşıyor" Projesi kapsamında Yığılca’da damlama sulama sistemiyle bir dekarlık arazide kurulan kapya biber demonstrasyon bahçesinde hasat aşamasına geçildi.

 Kapya biberler hasat aşamasına geldi

  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü projenin yürütülmesinde toprak hazırlığı, fide dikimi, bakım ve bitki besleme, hastalık ve zararlı yönetimi, hasat gibi tüm konularda projeyi gerçekleştiren çiftçileri  ziyaret ederek projenin her aşamasında ihtiyacı olduğu konularda önerilerde bulundu.

  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bu proje Yığılca’da hem bitkisel üretimde damlama sulama sisteminin kullanılabileceğini hem de sebze üretiminin de başarılı bir şekilde yapılabileceğini gösteren güzel bir örnek olmuştur. Ayrıca fındık dışında alternatif üretim kaynaklarının da olabileceğini göstermiştir. Projede kullandığımız kapya biber çeşidinin( Yalova Yağlık 28 kapya biber çeşidi) ortalama verimi dekara üç- dört ton arasındadır.  Ayrıca kendi tohumunuzu elde edebilmenize imkan sağlamaktadır”  ifadelerine yer verildi.

  4061 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.