Gündem

Düzce Valiliğinden Kurban Uyarısı

16/08/2019 18:18

Düzce Valiliği Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi sağlık uyarısında bulundu. Valilik Sağlık hizmetlerinin Kurban bayramına hazır olduğunu duyurdu.

Düzce Valiliğinden Kurban Uyarısı

       Düzce Valiliği yaklaşan Kurban Bayramı öncesi sağlık hizmetlerinin bayrama hazır olduğunu duyurdu. Valilik yaptığı yazılı açıklamada kurban kesimi öncesi dikkat edilmesi gereken hususları sıralayarak; “Kurban kesiminin gerekli dini hükümlere uygun sağlık ve çevre şartlarına bağlı kalarak ortam koşullarının hijyenik hale getirilmesi, başta hayvanlardan insanlara geçen (zoonotik) hastalıklar olmak üzere, sağlık, çevre sağlığı, temizlik, etin işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatlarını çöpe atılmaması, sokak hayvanlarına verilmemesi, gibi konularda halkımızın bilgilendirilmesi çevre ve toplum sağlığının korunması açısından önem arz etmekte olduğunu, kurban satış yerlerinin, kurbanlık naklinin, kurban kesim yerlerinin ve kesim sonrası etin işlenmesi esnasında gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartlara uyulması gerekmektedir. Ayrıca hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemelidir” denildi.

  Bayramda tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin de arttığını hatırlatan Valilik “Kurban Bayramı'nda tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Özellikle bu dönemde Obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır” ifadeleri kullanıldı.

  Düzce Valiliği, Kurban Bayram tatili için tüm Türkiye'de olduğu gibi Düzce'de de önlemlerin alındığını belirterek, vatandaşlarımızın Kurban Bayramı'nı huzurlu ve sağlıklı bir şekilde geçirmeleri için, hastanelerin acil servisleri ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimlerinin 24 saat görevlerinin başında olacağını kaydedildi.

  Özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar yaşanabilmektedir. Kesim esnasında gelişebilecek yaralanmalarda vatandaşlarımızın, yarayı temiz bir bezle bastırarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, evde kendi imkânları ile tedavi etmeye çalışmamalarına ve vatandaşların kurbanlarını uzman kasaplar tarafından kestirmeleri gerektiğine vurgu yapıldı.

  4066 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.