Gündem

Afet İle İlgili Son Durum

23/07/2019 10:13

Düzce tarafından meydana gelen sel olayı ile ilgili olarak son durum bilgisi paylaşıldı.

Afet İle İlgili Son Durum

       “Düzce ili genelinde 17.07.2019 tarihinde meydana gelen sel, su baskını ve heyelan nedeniyle Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı Başkanlığında oluşturulan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi koordinesinde çalışmalar devam etmektedir.
  Yürütülen çalışmalar çerçevesinde, 18 Temmuz 2019 akşam saatlerinde (16:30) Akçakoca İlçesi Esmahanım Köyünden 7 kişinin (4 çocuk, 2 kadın ve 1 erkek) kayıp olduğu anlaşılmış ve ivedilikle arama çalışmalarına başlanmış olup 19 Temmuz 2019 tarihinde saat 13:00 sularında 1 vatandaşımızın (Fatma Töngel) cansız bedenine ulaşılmıştır. 21 Temmuz 2019 saat 11.00 civarında Uğurlu Köyü mevkiinde dere yatağında bir erkek cesedi bulunmuştur. Bulunan şahsın selde kayıp olduğu ihbar edilen Cengiz Töngel (1966) olduğu tespit edilmiştir. Selde hayatını kaybeden 2 vatandaşımızın defin işlemleri tamamlanmıştır.
  Arama Kurtarma Hizmet Grubu;
  Devam eden arama çalışmalarına hâlihazırda 203 personel, 45 araç, 3 adet 8x8 amfibik araç, 7 bot, 11 Köpek ve 3 helikopter ile hava, kara ve denizden devam edilmektedir.
  Ulaşım Altyapı Hizmet Grubu;
  Yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde; afetten etkilenen köylere ulaşım sağlandı. Kapalı olan köy yolu kalmadı. Selden etkilenen köylerimize bağlı Akçakoca'da 8 Cumayeri'nde 4 adet mahalle yolu kapalı olup yol açma çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerce yürütülecek çalışmalar sonrasında alternatif yollarda zaman içerisinde açılacaktır.
  Sağlık Hizmet Gurubu
  Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi için kurum binalarının hasar gördüğü köylere mobil sağlık istasyonları kurulması sağlanmıştır. Bölgede sağlık taramaları devam etmektedir. Esmahanım, Uğurlu, Dilaver ve Harmankaya köylerinde ilaçlama yapılmış, bölgede su numuneleri alınıp kontrol edilmektedir.
  Enerji Hizmet Grubu;
  23 Adet araç ve 56 personel ile zarar gören köylerde enerjinin verilmesi yönündeki çalışmalar devam etmektedir. Cumayeri ilçesinde köylere enerji verilmiştir. Akçakoca da 5 köyde (Kurukavak, Esmahanım, Dilaver, Küpler, Davutağa) jeneratör bulunmaktadır. 
  Beslenme Hizmet Grubu;
  18 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Türk Kızılay'ı sahada 7.650 kap sıcak yemek, 6.120 ekmek, ikram araçları ile 3.096 ikramlık, 78 hijyen seti, 75 battaniye, 134 giyim ve 6.000 adet muhtelif gıda malzemesi dağıtılmıştır. Bölgeye içme suyu bidonlar ile sürekli verilmektedir. Muhtarlar tarafından iletilen talepler doğrultusunda dağıtımlar devam etmektedir.
  Psikososyal Hizmet Grubu;
  18 Temmuz 2019 tarihi itibariyle toplam 675 kişiye psikososyal destek hizmeti sağlanmıştır.
  Hasar-Zarar Tespit Hizmet Grubu;
  Yapılan hasar tespit çalışmalarında bugüne kadar 300 az hasarlı, 75 ağır hasarlı, 100 yıkık bina tespit edilmiştir. Zarar tespit çalışmaları tamamlanmış olup, selden zarar gören köylerde toplam 400 adet zarar tespiti yapılmıştır. Gelen ihbar ve taleplere göre çalışmalar devam edecektir.
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Hizmet Grubu;
  Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde tarımsal hayvansal ve su ürünlerinde ön hasar tespit çalışmaları tamamlanmış olup, yaklaşık 1.687 çiftçinin; 5.562 dekar fındıklık, 14 ahır, 72 büyükbaş, 177 küçükbaş, 621 dekar mısır, 443 adet arılı kovan, 200 boş kovan, 160.500 broiler(etlik Tavuk), 2 kümes, 2 traktör, 25 balıkçı teknesi, 43 balık ağı, 2 alabalık tesisi zarar görmüştür.
  Haberleşme Hizmet Grubu;
      Baz İstasyonu destek amacıyla bölgede hizmet vermektedir.
  Yerel koordinasyon amacıyla AFAD Mobil Koordinasyon aracı Akçakoca Merkez'de görevlendirilmiştir. 
  Sel felaketinin yaşandığı günden bu yana Sayın Dr. Zülkif Dağlı Başkanlığında oluşturulan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi koordinesinde çalışmalar özverili bir şekilde devam etmektedir. 
  Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur.”

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.