Gündem

Bağımlılıkla Mücadele Sorumluluk mu, Zorunluluk mu?

17/06/2019 13:50

 Topuk Yaylası Fenerbahçe Serkan Acar Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen Çalıştaya; Düzce ...

Bağımlılıkla Mücadele Sorumluluk mu, Zorunluluk mu?

   Topuk Yaylası Fenerbahçe Serkan Acar Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen Çalıştaya; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, YEŞİLAY Cemiyeti Düzce İl Başkanı Av. Ali Dilber, il ve ilçe kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

  Programın ilk bölümünde Avrupa Birliği (AB) Göç Projelerini tanıtan Düzce Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Personeli Zeliha Oraloğlu, Türkiye Ulusal Ajansı destekli “Göçmenlerin Mesleki Entegrasyonu İçin Engelleri Kaldıralım” ve istihdam ve sosyal yenilik hibe çağrısı kapsamında desteklenen “Becerilerin Pratiklendirilmesi ve Eğitimler Yoluyla Göçmenlerin İş Piyasası Entegrasyonunun Hızlandırılması” başlıklı projelerin sunumunu katılımcılarla paylaştı.

   “Bağımlılıkla Mücadele Sorumluluk mu, Zorunluluk mu? Düzce Modeli” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Öğr. Gör. Uzman Dilek Demirezen, bağımlılıkla mücadelede bazı ön yargıların olduğunu ve bu ön yargıların giderilerek çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

  Açılış konuşmaları ve sunumların sonunda Vali Dr. Zülkif Dağlı yaptığı değerlendirmede;  yaklaşık 3 yıldan beri bağımlılıkla yoğun bir şekilde mücadele ettiklerini söyleyerek, her ay toplanan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nun gerçekleştirdiği çalışmaları birlikte değerlendirdiklerini ifade etti.  Düzce’de bir model oluşturarak sistemli bir şekilde bağımlılıklarla mücadelenin sürdüğünü vurgulayan Dr. Zülkif Dağlı, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ve DÜBAM’ın bağımlılıkla ilgili yaptığı çalışmalarının önemine değindi.

  İlçelerdeki bağımlılıkların azaltılması için çalışmaların daha da aktif hale getirilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Zülkif Dağlı, kaymakamların, emniyet mensuplarının, rehber öğretmenlerin ve din görevlilerinin bağımlılıkla mücadelede birlikte çalışmalar yaparak, insanlarımızı bu illetten kurtarmaları gerektiğinin altını çizdi.

  Gerçekleştirilen sunumların ve açılış konuşmalarının ardından tüm ilçelerin yer aldığı değerlendirme masalarında, bağımlılıkla mücadelede izlenmesi gereken yol haritası için çalışmalar yapıldı.

  Gün boyu çalışmaları yerinde takip eden Vali Dr. Zülkif Dağlı, ortaya çıkan fikirlerin oldukça etkili olduğunu söyleyerek, bu fikirlerin şehrimizde ve ilçelerimizde uygulamaya konulması için çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi. Oldukça verimli bir çalıştay olduğunu ifade eden Vali Dr. Zülkif Dağlı, katılım sağlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

  2905 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.