Gündem

Türk Kızılay 151. yılını kutlayacak

11/06/2019 08:13

Türk Kızılay Düzce Şubesi, 151’inci yıl etkinlikleri kapsamında yarın çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Türk Kızılay 151. yılını kutlayacak

  Kızılay’ın ikram aracınında yer alacağı etkinliklerde Kızılay tanıtımı da gerçekleştirilecek. Şube Başkanı Halil Aydın: ‘ Ramazan ayında bir çok faaliyet gerçekleştirdik. Bu etkinliklerimize bir yenisini yarın yapacağımız etkinliklerle devam edeceğiz’ dedi.

  Türk Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın, Türk Kızılay’ın 151. yılı ile ilgili yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Aydın, ayrıca 151’inci yıl kutlamaları kapsamında yarın Spor Sokak Zabıta noktasında çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini de dile getirdi.

  Şube Başkanı Aydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi. . 

  "Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan Türk Kızılay 151. yaşında, yardımseverlerin her geçen gün artan güveni ve desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor. 11 Haziran 1868'de bir grup idealist doktor "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti"ni kurdu. Cemiyet 1877 yılında "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti" adını aldı. 1923 yılında "Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti" adını alan kuruluşun adı, 1935 yılında ise "Türkiye Kızılay Cemiyeti" oldu. Kuruluşa "Kızılay" adını büyük önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı'dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi. Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu'nun en aktif üyesi olmasının yanı sıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.

  151 yıldır ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz

  Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Orta Doğu'dan Afrika'ya, Güney Asya'dan Kafkaslar'a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. 151 yıllık tarihinde 153 farklı ülkede ihtiyaç anında Türk Kızılay vardı. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye'nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağladı. Bugün Suriye'de, Irak'ta, Somali'de, Endonezya'da, Yemen'de, Gazze'de ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonu yürüten Türk Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Türk Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.

  Ramazan Ayında yüzlerce aileye ulaştık

  Ramazan ayı kapsamında Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Kızılay iş birliğinde Düzce Genelinde 3 bine yakın Ramazan Kolisi yardımında bulunduk. Ayrıca, yüzlerce aileye bayramlık yardımlarımız oldu. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Kadir Gecesi gibi özel günlerde de halkımızla iç içe olduk. Kan merkezimiz Ramazan ayı boyunca çeşitli noktalarda kan bağışı çalışmaları gerçekleştirdi. Arafe akşamına kadar ilimiz genelinde bir çok noktada yardım faaliyetlerimizi sürdürdük. Ramazan Bayramı’nda Akçakoca ilçemizde bayram namazı sonrasında vatandaşlarımızın bayramını kutladık. Ramazanı dolu dolu geçirdik.

  151’inci yıl kutlamalarını Zabıta Noktasında yapacağız

  Kızılayımızın kuruluşunun 151’inci yılının kutlama etkinliklerini yarın Spor Sokak çıkışı zabıta noktasında saat 15.00 itibari ile başlayacağız. Kızılayımızın faaliyetlerini gösteren bir sergimiz olacak. Ayrıca, çeşitli ikramlarımızda olacak. Bunun dışında kuracağımız çadır ile faaliyetlerimizi halkımız aktaramaya çalışacağız. Ayrıca, oyun şenliği yaparak çocuklarımızla da Kızılayımızı anlatacağız’ dedi.

  3334 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.