Gündem

Minik Arıcılar Farkındalık İçin Yürüdü

23/05/2019 21:28

Düzce Üniversitesi (DÜ) Anaokulu'nda eğitim alan minik öğrenciler, 20 Mayıs Dünya Arı Günü dolayısıyla giydikleri arı kostümleriyle şehir turu attı. Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, minik öğrenciler, öğretmenleri, akademisyenler ve vatandaşlar Cedidiye Meydanı'nda toplandı.

Minik Arıcılar Farkındalık İçin Yürüdü

       Arıcı kıyafetleri giyen minikler ve akademisyenler, İstanbul Caddesi boyunca yürüyerek ellerinde 'Çiçekler solmasın, arılar ölmesin' ve 'Arılar olmazsa insanlar olmaz' pankartlarıyla yürüdü. 15 Temmuz Şehitleri parkında son bulan yürüyüşte, vatandaşlar stantları ziyaret ederek arılar ve arı ürünleri hakkında DAGEM akademisyenlerinden bilgi aldı. DÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İdris Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversite olarak bölgesel kalkınma odaklı çalışma yaptıklarını ve bu çerçevede arıcılık faaliyetlerine büyük önem verdiklerini söyledi.
  Ulusal ve uluslararası bir çok projede bilimsel çalışma yaptıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
  "Arıları halkımız seviyor, dünyada sevilen iki böcekten biri arılar biri de karıncalardır. Arı kutsal kitaplarda da geçiyor, sadece bal veren bir canlı olarak bakmamak lazım. Öğrencilerimize ve vatandaşlarımıza arı kültürünü yaymak lazım. Ülke olarak arıcılıkta bayağı ilerideyiz ama biraz performansımız düşük. Çocuklarımıza arıların iyi birer canlı olduğunu, arıların sadece sokan bir canlı değil de üretken, çalışkan ve modelliklerini de ön plana çıkarmalıyız."
  Şahin, DAGEM'in sosyal ve bilimsel çalışmalara öncülük etmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.
  DAGEM Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu da, merkezin kurulduğu günden bu yana arı alanında bir çok çalışması ve ödülü olduğunu belirtti.
  Arı farkındalığı oluşturmak amacıyla vatandaşlara seslendiklerini aktaran Kekeçoğlu, "Arılar olmazsa yarınlar olmaz, çiçekler solmasın, arılar ölmesin sloganlarıyla yola çıktık. Amacımız arı farkındalığı yaratmak. Hepimiz biliyoruz ki soframızdaki bir çok meyve ve sebzenin döllenmesinde arı başrolü oynuyor. Eğer arı olmazsa sebze-meyve ve insan olmaz. Bu nedenle arı konusunda farkındalık oluşturmak istedik." şeklinde konuştu.
  Düzce'nin de arısı ile ön planda olduğunu kaydeden Kekeçoğlu, "Gelecek yıl, 10. Yıl Dünya Arı Günü kutlamalarını Düzce'de yapmayı planlıyoruz. İnşallah arı konusunda Düzcelilerde bir farkındalık oluşturmuşuzdur. Arılar olmazsa yarınlar olmaz." ifadelerinde bulundu.

  3987 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • Melendereli23/05/2019 09:37

   Meral hanım neden bu yığılcada bu aricilik gününü kutlamıyorsunuz.ekmek yığılcada şov başka yerde duzcenin arısı degil yigilcanin arısı nı on plana neden çıkarmıyorsunuz..
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.