Gündem

Yığılca’da bilim fuarı

06/05/2019 17:46

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan TUBİTAK Bilim Fuarı etkinliği ilgi gördü.

Yığılca’da bilim fuarı

  Yığılca ilçesi Anadolu imam hatip lisesi bahçesinde düzenlenen bilim fuarı etkinliğine Belediye Başkanı Rasim Çam, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tahir Kuşcu, Emniyet amiri İsmail Aydınlı, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. 

  Çevre okulların öğrencileri de bilim fuarına ilgi gösterdi.

  Okul öğretmenleri rehberliğinde öğrenciler tarafından hazırlanan projeleri inceleyen Başkan Çam, öğrencilerle uzun sohbetler ederek projeleri beğendiğini iletti. Başkan Çam, “Bugün sizin projelerinizi incelemek bizleri gururlandırdı ve umutlandırdı. Öğrencilerimizin sayesinde geleceğimizin çok iyi olacağını gördük. Güzel projeleriniz gelecek ve bizlerde hayallerinizdeki Yığılca'yı inşa etmek için elimizden geleni yapacağız. Bu anlamda Yığılca'da yaşayan bütün vatandaşlarımızın fikirlerini önemsiyoruz ve herkesin Yığılca'nın gelişimine ve güzelleşmesine katkı sunacak projelerini bekliyoruz” dedi. 

  Projelerin arasında Yığılca'da kullanılan terimlerin kitapçık haline getirilmesi, Göz yanılması, gölgelendirme ile 3 boyutlu nesnelerin hazırlanması, Yığılca'nın bugünkü halinin minyatürü ve gelecekte hayal edilen minyatürü, dinler tarihi ve lazer ışığı ile sesin iletilmesi yer aldı. 

  Öte yandan danışmanlığını Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmeni Murat Gülmez'in yaptığı lazer ile ses iletimi projesi büyük ilgi topladı.

  Proje hakkında AA muhabirine bilgiler aktaran Murat Gülmez, "Aslında burada çıkış noktamız, kullandığımız bluetooth, wıfı gibi sinyallerin detaylar gibi engellerle kesilmesi bağlantı kalitesinin düşmesi veya bize bağlantı esnasında takılmaların olması gibi sorunlar baş gösterdi. Bunu nasıl aşabilir diye düşündük. Mesafe sorunu olmaksızın ışık kaynağından çıkan herhangi bir ışık demetinin iletebildiğimiz her noktaya kaliteyi düşürmeden iletebilir diye düşündük. Bu konuda da lazer ışığı tek bir noktada ilerleyebiliyor. Projemizdeki amaç herhangi bir datayı veriyi eğer ışığa çevirebilirsek bu ışığı ilettiğimiz her noktaya elimizdeki datayı iletmiş oluruz. O yüzden arkadaşlar sesi seçtiler. Bizde sesi ışığa çevirerek iletkenlik sağladık" dedi. 

  Ayrıca Gülmez projenin yapım aşamasını da anlattı.

  4756 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • Süleyman Bilen04/05/2019 19:14

   Öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyorum.Rabbimden başarılarının devamını diliyorum.
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.