Gündem

Akıl almaz taktik, seçmen tuzağa çekiliyor!

22/03/2019 16:11

31 Mart Yerel Seçimleri'ne sayılı günler kala sandıktan zaferle çıkmak isteyen bazı adaylar akıllara ziyan yöntemlerle seçmenin oyunu ipotek altına almaya kalkışıyor. Üstelik istedikleri şeyin altında hapis cezası var!

Akıl almaz taktik, seçmen tuzağa çekiliyor!

  Kimi bölgelerde 'Oyunu bana attığını ispatla, dile benden ne dilersen!' diyerek vatandaşa vaatlerde bulunduğu konuşulan adayların yasak olmasına karşılık seçmenden cep telefonu ile görüntü istemesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun işi çok sıkı tutması gerektiğini gösterdi.

  Türkiye'nin sandık başına gideceği 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için geri sayım sürerken, Yığılca’da, kulaklara gelen bazı duyumlar 'Bu kadar da olmaz!' dedirtiyor.

  Seçim yarışından galip çıkmak isteyen çoğu aday sahada yoğun bir çalışma sergilerken, kimisi ise kestirme yolla işi bitirmek için taktikler geliştiriyor.

  Buna son örnek 'Oyunu bana attığını ispatla, ben de seni göreyim!' yöntemi oldu. Kulaktan kulağa yayılanlara göre; seçmenin oyunu kazanmak yerine menfaat dürtüsüyle hareket eden bazı adaylar, vatandaştan kendisine oy verdiğini ispatlamasını istiyor. Bunun için seçim günü kapalı oy verme yerine girildiğinde pusulada isminin işaretlendiğinin kanıtlanmasını isteyen taktikçi adaylar, 'Fotoğrafı gönder, sana inanayım' diyerek seçmeni kıskaca almaya çalışıyor.

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karar gereğince seçmenin cep telefonu veya fotoğraf makinesi gibi görüntü kaydedici cihazlarla oy verme yerine girmesinin yasak olmasına karşılık böyle bir teklifle vatandaşa gelinmesi aynı zamanda suça teşvik olması nedeniyle de tepki çekiyor. Her seçim öncesinde oy kullanacak seçmene uyarılar yapan YSK'nın salonlardaki görevlilerden kontrolleri daha titiz yapmasını istemesi, gerçeklik payı ihtimali düşünülerek söz konusu iddia ve söylentilerin önüne geçilmesi açısından önem taşıyor.(Öncü)

  • Hapis Cezası Var!

  Uzmanlar, oy kabinine cep telefonlarını sokan ve, oy pusulasının fotoğraflarını sosyal medya hesaplarına paylaşan kişileri ise uyarıyor. Yasaya göre, söz konusu kişiler hep hapis cezası hem de idari para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

  Yasaya göre, cep telefonu veya her hangi bir, görüntü kaydedici cihaz ile kabine girmek yasak.

  Yasanın 130’ncu maddesine göre, de bu kişiler 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilir.

  Seçmenler, oy pusulalarının fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşamaya devam ederken, kanun, seçmenin oy verme kabinine cep telefonu ya da herhangi bir görüntü kaydedici ile girmesini açıkça yasaklıyor.

  4 yorum yapılmış

  • KEREM 23/03/2019 14:40

   MUZAFFERİN işi bunlar. en yakınındakine bile oyunun fotoğrafını çek diyor ayıp yahu kimseye güvenmiyor adam halk nasıl güvensin buna
     (Toplam 4 oy kullanıldı.)
  • Orhan Toprak25/03/2019 21:45

   Nerden biliyorsunuz Muzaffer Başkan'ın işi olduğunu kerem sizi kim yönlendiriyor ispat et açıkla bakayım Muzaffer Başkan'ın işi olduğunu yoksa bu iş uzar Muzaffer Başkan'ın böyle ayak oyunlarına ihtiyaçı yok adam banko başkan sizin işiniz güçlünüz yok iftira atmak yemezler adam çalışıyor bak yığılcaya şimdi iki üniversite bölümü daha açılıyor bunları konuşun yığılcanın önünü açıyor Muzaffer başkan
     (Toplam 3 oy kullanıldı.)
  • KEREM 26/03/2019 17:55

   Orhan Toprak senin Yığılca'da ne gibi ticaretin varda icra açabiliyorsun önce sen onun hesabını ver konuşturma beni açmayım ağzımı. Kar apara aklamaktan.... anladın sen onu konuşucağım çok şey var. ama sen cevap veremezsin
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  • İMPALA CENGİZ27/03/2019 23:04

   Ben oyumu açık kullanacağım kime oy verdiğim orada görülecek, ispat etmeme gerek kalmayacak, açık olduğu için bana bir şey verirlermi acaba,
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.