Gündem

Depozito uygulamasına geçilecek

05/02/2019 08:16

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, pet ve cam şişeler, süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçileceğini belirterek, "Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz." dedi.

Depozito uygulamasına geçilecek

   Kurum, 1 Ocak itibarıyla plastik poşetlerin ücretlendirildiğini anımsatarak, plastik poşetlerin hem doğaya hem de denizde yaşayan canlılara büyük zararı olduğunu söyledi. Bakanlık tarafından 2021 yılında uygulanmaya başlanacak depozito uygulaması hakkında da bilgi veren Kurum, şöyle devam etti: "2023 yılında tüm Türkiye'de depozito uygulamasına geçmek istiyoruz. Pet, cam şişeler süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçeceğiz. Amacımız üretilen kapların yüzde 80'inin, 90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi geri toplanması. Dolayısıyla bu ham maddeleri üretimde yeniden kullanarak, çevreye daha az zarar vermiş olacağız. 2021 yılında plastik poşet, cam, metal şişeler, karton kutular gibi geri dönüşümü yapılabilecek malzemelerde depozito uygulamasına geçeceğiz. Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olacağız. Belki nakit de verebiliriz. Onları siz toplayacaksınız, belki çikolata, gofret alacaksınız. O uygulamaları en yakın zamanda ülkemize getireceğiz."dedi.

  2985 kez okundu.

  3 yorum yapılmış

  • Muharrem Yaman31/01/2019 15:27

   Çokdan başlatılması gerekirdi
  • Ahmet Yaman 31/01/2019 17:40

   Almanyada olduğu gibi her maddenin belirli bir fiatı olacak, vatandaşa parasını vereceksin o parası ile istediğini alsın.
  • Ahmet Yaman 31/01/2019 17:46

   Önce uygulamayı çok yerinde bulduğumu ıtiraf edebilirim,hatta geç bile kalındı.Cam,plastik v.s gibi geri dönüşümü olabilecek maddelerin fiatı belirlensin vatandaşa nakit olarak kasada yada otomatikten fiş olarak paranın verilmesi daha uygun olur.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.