Gündem

Vali Dağlı’dan, Arama ve Kurtarma Derneklerine Ekipman Desteği

23/01/2019 17:40

Afet ve acil durum hizmetlerini daha etkin ve süratli yapabilmek, yapılacak eğitim ve tatbikatlarla afetlere hazır ve dirençli bir toplum oluşturabilmek amacıyla bu hizmetlerin sadece resmi kamu görevlileri ile değil,  işbirliği içinde bulunduğumuz AFAD Gönüllüleri ile STK'ların da sistem içine dâhil edilmesi ile daha verimli olacağı kuşkusuzdur.

Vali Dağlı’dan, Arama ve Kurtarma Derneklerine Ekipman Desteği

       Bu amaçla, AFAD Başkanlığınca, 2018 Yılı Yatırım Programında yer alan “Sivil Savunma Alanında Farkındalık Oluşturma Projesi” kapsamında, AFAD Gönüllülük Sisteminin kurulması ve yaygınlaştırılması faaliyetleri yürütülmekte. Konu ile ilgili Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada,

  “ Söz konusu proje kapsamında; Düzce Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak ilimizde faaliyet gösteren ve müdürlük ile karşılıklı yardımlaşma ve işbirliği protokolü bulunan Düzce Arama ve Kurtarma Derneği (DAKE) ve Ulusal Keşif Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği'nin (UKSAR) ihtiyaçları doğrultusunda 30'ar adet baret, yelek, enkaz tulumu, ve enkaz botu  Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı'nın Katılımıyla gönüllü arama kurtarma ekiplerine teslim edildi.

  Gerçekleştirilen törene Vali Yard. Ali Muhittin Varol, Vali Yard. Adem Keleş, İl jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Kızılay yetkilileri ve ilgili kurum müdürleri ile gönüllü arama kurtarma derneklerinin yetkilileri katıldı.

  “ Kalbi ve beyni devamlı olarak bir çağrıya odaklanmış olan gönüllülerimizin sayısını arttırmak için  uğraşacağız.” Şeklinde konuşan Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, konuşmasında; “Ülkemizde ana arterlerin neredeyse çoğunluğunun kapalı olduğu, hemen her gün bir kurtarma çağrısı aldığımız, okullarımızın çoğunluğunun tatil edildiği ülkemizde böyle bir faaliyetin bugün burada yapılmasının ayrı bir manası var. Düzce'miz depremden sonra afetle yaşamayı çok daha fazla öğrenmiş bir ilimiz. Düzce depremi olduğu dönemde yerli diyebileceğimiz arama kurtarma ekiplerimiz neredeyse çok azdı veya nizami olmayan halkımızın gönüllüleriydi kurtarma yapan. O dönemde yabancı arama kurtarma ekiplerinin haberleri daha çok kulağımıza geliyordu. AFAD depolarının ilimizde olması ve yine Kızılay konusunda ilimizin yönetim tecrübelerinin olması gerçekten takdire şayan. Biraz önce gördüğümüz gibi itfaiyenin yangına müdahalesinde olduğu gibi gönüllü vatandaşlarımız fedakar bir şekilde uğraştılar. Fakat organize olmadan bu iş olmuyor. Organize olmak için de önce sistemi bilmek ve eğitimini almak lazım. Donanımımızın tam olması lazım. Mantık ve beyin olarak hazır olmalıyız ki başarılı olabilelim. Bu anlamda sizlerin yaptıkları takdire şayan, yaptıklarınızı önemsiyor ve sizlere teşekkür ediyoruz. Biz temenni ederiz ki iki tane grubumuz yerine daha fazla arama kurtarma grubumuz olsun. AFAD Başkanlığı bunu o kadar önemsiyor ki, gönüllüler dairesi adı altında ayrı bir daire başkanlığı kurdu. Düzce de potansiyelde var bunun gelişmesini istiyoruz. Kalbi ve beyni devamlı olarak bir çağrıya odaklanmış olan gönüllülerimizin sayısını arttırmak için de uğraşacağız.” İfadelerinde bulundu.

  Söz konusu derneklerin ekiplerinin, olası afet ve acil durumlarda resmi ekiplerimizle omuz omuza çalışabilmeleri için daha öncede peyderpey yapılan desteklemeler, bundan sonraki evrelerde de devam edecektir.”

  2693 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.