Gündem

Prematüre buzağı hayata tutunmaya çalışıyor

08/01/2019 09:17

Düzce'nin Yığılca ilçesinde erken doğumla dünyaya gelen 60cm. boyunda 22kg. ağırlığında Simental ırkı buzağı, özel veterine bakımı ile hayata tutunmaya çalışıyor.

Prematüre buzağı hayata tutunmaya çalışıyor

  Yığılca ilçesinde besicilik yapan Mehmet Duman'a ait besihanede normal süreden 2 ay önce doğan prematüre buzağı, hayvancılık ile uğraşan herkesi şaşırttı.

   Yıllardır besicilik yaptığını belirten Mehmet Duman  yaptığı açıklamada, böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını belirterek, " Evdeydim annem aradı. Doğuma 1 ay 26 gün vardı. Erken doğum oldu. İnşallah hayatta kalacak. Bundan 15 gün önce hayvan normak doğuma hazırlanmaya başladı. Tutulduğu tarihi hesapladık. Daha çok zaman vardı. Bizde şaşkınız" dedi.

  Veteriner Gökhan Gürman ise, "Mehmet Duman isimli üreticimiz telefonu üzerine prematüre bir doğum olduğu söylendi. Doğumun yaklaşık 1 ay 26 gün erken olduğu belirtildi. Bunu üzerine buzağı klinike getirildi. Getirildiği zaman ilk müdahaleyi yaptık. Getirildiğinde hayvanın durumu stabil değildi. İlk çönce stabil hale getirdik. Doğum sırasında su yutmuş. Bunun için idrar söktürücüler kullanıyoruz. Gerekli vitamin desteğini veriyoruz. Tabi daha  klostromu almadığı için şuan durumu çok iyi değil. İnşallah bu durumu atlatacak" dedi.

  3083 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • ibrahim uğurlu 07/01/2019 14:10

   gokan beyi teprik ediyorum inanıyorumki o işi yapar ve başarılıdır kolay gelsin insallh yardımcısı olur g3smis olsun
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.