Gündem

Albino Alabalıkları İlgi Odağı Oldu

19/11/2017 18:37

Düzce'nin Yığılca ilçesinde alabalık üreticisi İbrahim Çengel'in, uzun çabalar sonucu yetiştirdiği anavatanı Avustralya olan albino alabalıklar, görenlerin ilgi odağı oldu.

  Yedigöller mevkisindeki Bekirler köyünde 25 yıldır alabalık üreten Çengel, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine aldığı ve Türkiye'de nadir yetişen albino cinsi balıkları çoğaltmayı başardı.

  Balığın bölgedeki doğal soğuk suyu sevdiğini ve yöreyi benimsediğini anlatan Çengel, albino alabalıkların ilk kez görenlerin ilgisini çektiğini söyledi.

  Çengel, dere suyu ile yetişen balıkların, derenin su sıcaklığı seviyesini sevdiğini belirterek, "Gökkuşağının ayrışmasından oluşan albino cinsi alabalıkları Türkiye'nin çeşitli bölgelerine dağıtmayı hedefliyorum." dedi.

  Albino balığını üretmenin zorluğuna dikkati çeken Çengel, şöyle konuştu:

  "Tesiste daha önce Gökkuşağı cinsi alabalık üretimi yapıyorduk ancak 25 yıllık uğraş sonucu anavatanı Avustralya olan albino cinsi alabalık üretimini gerçekleştirerek tüketime sunduk. Tesisteki balıkların yüzde 50'si albino, yüzde 40'ı gökkuşağı, yüzde 10'u ise kırmızı benekli alabalıklardan oluşuyor. Balıkların bir bölümü burada tüketiliyor. Çeşitli illerden de gelen talepleri değerlendirerek yavru ve yetişkin balık gönderimi yapıyoruz."

  5847 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • YIILCALI20/11/2017 10:07

   YIĞILCAYA DEĞER KATANLAR VAR KUTLUYORUM FARKINDALIK YARATANLAR SAYESİNDE İLÇE GELİŞECEK VE TANINACAK.
     (Toplam 3 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.