Gündem

Yığılca Mermeri Dünya Pazarlarında

30/10/2017 20:05

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ile Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneğinin (MADSİAD) iş birliğiyle düzenlenen Bursa 3. Uluslararası Blok Mermer büyük ilgi gördü.

  Özellikle fuarda sergilenen Yığılca beji blok mermerler arasında üst seviyelere çıktı. Yerli ve yabancı madenciler tarafında ilgi ile takip edilen Yığılca beji bir çok ülkelere ithal ediliyor.

  TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nın her geçen yıl daha da büyüdüğünü anlatarak, "Bu yıl fuara 15 ülkeden 215 firma katılıyor. Katılımcı firma olarak geçen yıla oranla yüzde 20'lik bir büyüme var. Fuarda 2 bine yakın blok mermer sergilenecek. Fuar sektörün en ağır fuarı niteliğinde. Fuarımızda sergilenen blok mermerin ağırlığı da 50 bin tonu buluyor. Tonu 200 dolardan 4 bin dolara kadar değişen ürünler var. Şu anda 40 ülkeden ziyaretçilerimiz var, satışlar başlamış durumda." Dedi.

  Fuarda sergilenen Yığılca beji hakkında firmalar, “Yığılca’nın değerli taşlarını Dünya’ya ihracat yapmaktayız. Hindistan ve Çinliler özellikle Yığılca bejine ilgi gösteriyor. Talep oldukça fazla” dediler.  

  4463 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • OrhanACAR17/12/2017 23:41

   İlçemizin yeraltı zengin kaynaklarından olan mermerin dünyaya tanıtılmasının yanında turizm yönü ile de tanıtılması yönünde ilgili projeler yapılıp hayata geçirilmesi için tüm kamu ve sivil toplum örgütleri ile işbirliğinin sağlanması gerektiği kanısındayım.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.