Gündem

BALIK KAFALILAR

18/03/2011 19:18

  Geçtiğimiz hafta ismini reklam etmek istemediğim değerli bir büyüğüm ile oturup sohbet ederken,güzel ama kısa bir hikaye anlattı. Bende kafama yer eden bu güzel hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kainatın küçük bir yerinde ilimle uğraşan adamlar, balıklarla ilgili küçük bir deney yapmışlar. (Yalnız bu balıklar, sizin bildiğiniz gibi küçük suya atılıp hemen oltaya takılan sazanlar değil.)

  Akvaryum ve deniz balıklarından bahsediyorum. Adamlar akvaryum balığını denize, deniz balığını da akvaryuma koymuşlar. Akvaryuma koyulan deniz balıkları bir saat içinde kendilerini akvaryumun kenarlarına çarparak intihar etmişler. Koskoca denize koyulan akvaryum balıkları ise konuldukları yerden 1 mt bile dışa çıkmamışlar. Denize konulan bu balıklara benim de bir nasihatım olacak. Akvaryum içinde yem beklediğiniz gibi beklemeyin. Denizin suyu bitmez biraz çabalayın yüzün…

  Ayrıca bu ilçede birkaç kişiye örnek teşkil edecek bazı konulardan da bahsetmek istiyorum. Bizim kainatta arabasıyla dolaşıp duran Küçük Prens, bir gün minik bir kasabada, başında şapkaları,sırtlarında paltolarıyla oturan 3,4 adama rastlar.

  "prens adamlara Siz ne yapıyorsunuz" diye sorar.

  " Adamlar biz bu kâinatı yönetiyoruz bu kâinatın kralı biziz derler".

  "prens nasıl yönetiyorsunuz?"diye sorar.

  " Adamlar Sabahları güneşe 'doğ' diyoruz doğuyor, akşamları 'bat' diyoruz" batıyor."

  Saint'nin muhteşem kitabını okuyan herkes sanırım bu bölümü hatırlayacaktır.

  Prens: Adamların söylediği bu sözü beynine kazımış, demek Kâinatı yönetmek için güneşe sabahları "doğ", akşamları "bat" diyeceksin.

  Adamlar prense' böyle yaparsan bir "kral" olursun demişler

  Prens adamlara: Sizlerden biride birgün akşamları Güneşe "doğ" demeyi denerse, bir gezegende oturan zavallı adama dönersiniz. Demiş.

  Toplumları yönetmek de "kâinatı yönetmek" gibidir, o, güneşe ne zaman doğ ne zaman bat diyeceğinizi bilmeniz gerekir.

  Sabahları güneşe "bat" diye bağırmak sadece sizi zavallılaştırır.

  Toplumlarının güneşinin ne zaman doğup ne zaman batacağını kestirmek için de basit bir kural vardır, bu kuralı iyi bilmeniz lazım…

  Eğer birkaç kişi değil de halkın büyük bir kesimi haklı bir istekle ortaya çıkıyorsa, bu, güneşin doğuşu gibidir, hiçbir güç bunu durduramaz, bunu durdurmaya kalkanlarda "krallığını" kaybeder.

  Fransız Devrimi'nin en genç liderlerinden olan Saint-Just boşuna, "devrim silahların değil, yasaların patlamasıdır" dememiş.

  Doğru zamanda doğru olan bir şeyi yanlıştır diyerek birkaç kişiyi yanlışa zorlayıp yönetmeye kalkan "kişiler" ayanızı denk alın. bir gün mutlaka patlar…

  10072 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.