Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce'de ki HES'in Açılışını Yaptı

15/01/2016 09:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce'de ki HES'in Açılışını Yaptı

  Ülke genelinde özel sektör tarafından yapımı tamamlanan 99 adet hidroelektrik santral (HES) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'da gerçekleştirilen toplu açılış merasimi ile hizmete alındı. Aralarında Düzce'de de yer alan 1 adet HES projesinin bulunduğu açılış merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin enerji talebini karşılamak için bu yatırımları kesintisiz olarak sürdürmek mecburiyetindeyiz" dedi.

  Kamu ve özel sektör iş birliğiyle ülkemiz genelinde yapımı tamamlanan ve milli ekonomiye yıllık 1,1 milyar TL katkı sağlayacak 99 adet baraj ve HES açılış merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

  "Toplam yatırım tutarı 10 milyar lirayı bulan bu eserlerin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Sayın Bakanımız ve ekibiyle, iş adamlarımıza, firmalarımıza teşekkür ediyorum. Kalkınan, büyüyen, üreten ve refah düzeyi de buna göre artan Türkiye'nin enerji talebini karşılamak için bu yatırımları kesintisiz olarak sürdürmek mecburiyetindeyiz" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlara rağmen hidroelektrik enerji potansiyelinin ancak yarısını kullandığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

  "Türkiye özellikle 2003 yılından beri gerçekleştirdiği çok büyük yatırımlara rağmen 180 milyar kiloWaat.saat olarak hesaplanan hidroelektrik potansiyelinin ancak 91 milyar kiloWaat.saatini, yani yarısını kullanabilmiştir. Bu oran Amerika'da yüzde 86, Japonya'da yüzde 78, Norveç'te yüzde 72'dir. Peki siz bu ülkelerde HES yatırımlarından vazgeçilmesi için eylem yapıldığını duydunuz mu, gördünüz mü? Bu yatırımları yapan iş adamlarının hedef alındığını duydunuz mu? Elbette göremezsiniz, duyamazsınız. Ben ne gördüm, ne duydum çünkü bu ülkelerde bizdeki gibi kendi ülkesine, kendi milletine husumet besleyen kesimler, onları destekleyen siyasetçiler ve medya kuruluşları bulamazsınız" dedi.

  • "Kendi Kaynaklarımızı Süratle Devreye Almalıyız"

  Doğalgazda dışa bağımlı olunmasının hiç beklenmedik zamanlarda sorunlar yarattığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  "Bunun için kendi kaynaklarımızı süratle devreye almalıyız. İş adamlarımızdan daha fazla gayret daha fazla yatırım bekliyoruz. Nükleer santral başta olmak üzere enerjide dışa bağımlılığımızı asgariye indirecek diğer imkanları da kararlılıkla hayata geçirmeliyiz. 2023 Türkiye'si diğer hedeflerimizle birlikte enerji alanında bizi 2053 ve 2071 vizyonumuza taşıyabilecek alt yapıya sahip olmalıdır. Her kim ki bu ülkenin ve milletimizin geleceği için taş üstüne taş koyuyorsa Allah ondan razı olsun. Bizim desteğimiz de sonuna kadar onların yanındadır. Her kim ki bu ülkenin ve milletin tekerine çomak sokmaya çalışırsa, biz sonuna kadar onlarla da mücadele edeceğiz" dedi.

  • Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise merasimde yaptığı konuşmada tesisler hakkında bilgi vererek "Bu baraj ve HES'lere baktığımız zaman 2 bin 200 megavat gücünde ve 7,4 milyar kiloWaat.saat yıllık üretimi olan muhteşem tesisler" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık yaptığı dönemde kendisinin Devlet Su İşleri Genel Müdürü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, baraj ve HES'ler için bütçe talep ettiğini, Erdoğan'ın da "Parayla olsaydı sana ne ihtiyaç vardı" dediğini aktardı. Bunun üzerine özel sektörün devreye sokulmasını düşündüklerini anlatan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, "Dolayısıyla özel sektörün devreye sokulmasının mimarı sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Kendisine şükranlarımı iletiyorum" ifadelerini kullandı.

  Su Kullanım Hakkı Anlaşması Yönetmeliğini çıkardıklarını anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Şu ana kadar bin 50 projeye müracaat var, bunun 422'si tamamlandı. Aşağı yukarı 40 milyar kilovatsaatlik özel sektör şu anda elektrik üretiyor ve ekonomiye de büyük katkısı var. önlerini daha da açacağız. Bir problem olduğunda hemen gereğini yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

  • "HES'ler Çevrecidir"

  HES'lerin suyu tüketmeden, sadece suyun gücünden elektrik ürettiğine dikkati çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

  "Kamuoyunda maalesef HES'lere karşı bir tepki var, bu yanlıştır. 'HES'ler suyu tüketiyor, özel sektör bu HES'lerin suyunu satın alıyor, parayla satacak' gibi yanlış şeylerle halkı kandırıyorlar. Hatta 'HES'lerden çıkan su zehirlidir, bahçeleri tamamen yok edecek' şeklinde intibalar var, bunlar yanlış. HES'ler çevrecidir."

  Açılışı yapılan barajların sağlayacağı fayda hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

  "Sadece bugünkü üretilen enerjiyle Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Sinop illerinin bütün enerji taleplerini karşılayacak bir üretim var. Esasen 2023 yılı hedeflerini yakalamak için enerjide arz güvenliği ve enerji çeşitliliği olması şarttır. İnşallah biz de hidroelektrik santrallerimizi tamamlayacağız. Dünyanın en büyük barajlarını yaptık, yapıyoruz"

  Konuşmaların ardından Artvin, Erzincan, Tokat, Adana, Ardahan, Düzce ve Sakarya'ya canlı bağlantılar kuruldu ve tesislerin açılışları yapıldı. Daha sonra ise bütün tesisler Ankara'dan toplu olarak hizmete alındı.

  • Düzce'den 1 Tesis

  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete alınan çevre dostu projeler arasında Düzce'de özel sektör tarafından yapımı tamamlanan 1 tesis de yer alıyor.

  Düzce'de hizmete alınan ve ülke ekonomisine büyük katkı veren projenin toplam yatırım bedeli 175 milyon lirayı buluyor. Açılışı yapılan Düzce-Aksu HES projesinin toplam kurulu gücü 46,200 MW ve bu tesisten yıllık 141 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecek. Sadece Düzce'de hizmete alınan tesisler ile ülke ekonomisine yılda yaklaşık 21 milyon lira katkı sağlanacak.

  6835 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.