Gündem

MADEN OCAĞI DAVASINI KÖYLÜLER KAZANDI

12/02/2015 07:34
MADEN OCAĞI DAVASINI KÖYLÜLER KAZANDI

  İlçemize bağlı Yoğunpelit Köyü'nde açılmak istenen mermer ocağının yankıları sürüyor. Maden ocağının faaliyete geçmek istemesi üzerine köy halkı yaşlısı - genciyle protesto başlatmıştı. Düzce İl ve Yığılca İlçe Jandarmasına bağlı ekipler 4 kez köyde güvenlik tedbiri almış ancak halkın yoğun tepkisinin sabahlara kadar sürmesi, köylülerin evlerine girmeyerek maden sahasında bekleyişe geçmesi üzerine kamu yöneticilerinin de araya girmesi ile iş makinaları çalışma yapamadan geri dönmek zorunda kalmıştı. Köye, başta Ak Partili yetkililer olmak bir dizi ziyaret gerçekleşmişti.

  Av.FİKRET ÇIRACI SÜRECE MÜDAHİL

  Diğer yandan, aslen Yoğunpelit Köyü kökenli olan Bolu Barosu Avukatlarından Fikret Çıracı geçtiğimiz kurban Bayramında köye giderek taş ocağı ile ilgili yapılan toplantıya katıldı. Direnmenin hukuk yoluyla olacağını izah eden Çıracı köylüler adına Sakarya İdare Mahkemesi'nde 2014 yılı Ekim ayında açtığı 8 sayfalık dava dilekçesine, köyde çekilmiş 100 fotoğraf ve ocağın zararlarına ilişkin bir klasör evrak ve emsal karar ekledi.

  Sakarya İdare Mahkemesi 31.01.2015 tarihinden geçerli olmak üzere Maden Ruhsatının, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğine aykırı bularak " .uyuşmazlığa konu olayda, madencilik faaliyetinin ancak işletme ruhsatı ile elde edilen maden hakkının işletme ruhsatında belirtilen söz konusu maden sahasının tamamında maden çıkartma faaliyetinin tamamlanıp, işletilmesi ile son bulacağı anlaşılmakla, davalı idare tarafından yapılacak madencilik faaliyeti için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (M.İ.G.E.M.) tarafından verilen işletme ruhsatında belirtilen 97,29 hektarlık ruhsat alanı dikkate alınarak söz konusu projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 7. maddesi ve Yönetmeliğin EK-I listesinde yer alan faaliyetler kapsamında değerlendirilmesi gerekirken, toplamda 97,39 hektardan oluşan işletme sahasının küçük bölümler halinde işletmeye açılarak, yapılan madencilik faaliyetinin ÇED sürecinden muaf tutulmasına ilişkin dava konusu işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır. öte yandan, hukuka aykırı olan işlemin icraîliğini devam ettirmesi halinde, yapılması planlanan madencilik faaliyetinin çevreye olabilecek etkilerine istinaden telâfisi güç veya imkânsız zararların ortaya çıkacağı kanaatine varılmıştır" gerekçesiyle teminatsız olarak maden ocağının Yürütmenin Durdurulmasına karar verdi. Bu karar karşı davalıların itiraz hakkı bulunmakta.

  İtiraz ve dava sonucunu merakla bekleyen köylüler Yürütmenin Durdurulması kararı ile zafer kutlamaları yaptılar.

  8454 kez okundu.

  6 yorum yapılmış

  • hüseyin topoz12/02/2015 12:41

   Köyümün halkını ve gerek yüreği ile gerekse hem yüreği hem bedeni ile onların yanında olan herkesi tebrik ediyorum. Zaferimiz kutlu olsun. Sağolun köylülerim, sağol avukatımız evladımız, sağol yüce türk adaleti.
  • HÜSEYİN GÜRBÜZ13/02/2015 08:55

   MERMER OCAĞI KONUSUN DA YORUMLARIYLA DESTEK OLA TÜM OKUYUCULARIMIZA MADDİ DESTEK OLAN TÜM KÖYLÜLERİMİZE FİZİKSEL DESTEK VEREN HERKESE HUKUKİ YÖNDEN DESTEK OLAN KÖYÜMÜZÜN EVLADI GURURUMUZ AVUKAT SN FİKRET ÇIRACIYA KÖYÜMÜZ ADINA ÇOK TEŞEKKÜRLER.
  • Ahmet Kıbrıs13/02/2015 17:17

   Tüh be ben bu gazetenin bu kadar yanlı olduğunu bilmiyordum. Bu habere hiç yorum yokken ilk yorumu ben yazmıştım. Ama yayıhlanmadı. Yayınlamayanlara teşekkür ederim. ADMİN: Ahmet bey yorumunuz bize ulaşmadığı için yayımlanmamıştır. bilgimiz yok.
  • Ahmet Kıbrıs15/02/2015 16:13

   sAYIN YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜM ULAŞTIRAMADIM İSE ÖZÜR DİLERİM.TEŞEKKÜRLER.
  • hasan16/02/2015 09:26

   Türk adaletine güven var. Köyün ortasına ocak açmak olur mu
  • isim misim yok 16/02/2015 21:55

   ahmet abi sen neyin peşindesın zamanında gökçeagaç köyünde mermer ocagı açılmadan önce aynı haraketleri yaptın ama ocak parayı pasınca sesin kesildi niye açtırttır
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.